Wetsvoorstel : Wet handhaving sociale zekerheid
Uitvoeringsorganisaties zoals Uitvoeringinstituut Werknemersverzekeringen (UWV), Sociale Verzekeringsbank (SVB) en gemeenten krijgen bij het handhaven van de regels in de socialezekerheidswetten meer ruimte om rekening te houden met de persoonlijke situatie van mensen. Het uitgangspunt is dat niet elke fout automatisch bestraft hoeft te worden. Als iemand een fout maakt zonder opzet – bijvoorbeeld omdat regels onduidelijk zijn – dan moet de overheid eerst kijken wat er precies aan de hand is. Pas daarna wordt bepaald of een straf echt nodig is. Uitvoeringsorganisaties mogen onder bepaalde omstandigheden afzien van een boete of terugvordering.
Deze samenvatting is gebaseerd op het wetsvoorstel en de memorie van toelichting zoals ingediend bij de Tweede Kamer.
Stemmingsuitslag
Aangenomen met handopsteken
| Fracties | Zetels | Voor/Tegen |
|---|---|---|
| D66 | 26 | Voor |
| VVD | 22 | Voor |
| PRO | 20 | Voor |
| PVV | 19 | Voor |
| CDA | 18 | Voor |
| JA21 | 9 | Tegen |
| FVD | 7 | Tegen |
| Groep Markuszower | 7 | Tegen |
| BBB | 3 | Tegen |
| ChristenUnie | 3 | Voor |
| DENK | 3 | Voor |
| PvdD | 3 | Voor |
| SGP | 3 | Voor |
| SP | 3 | Voor |
| 50PLUS | 2 | Voor |
| Keijzer | 1 | Tegen |
| Volt | 1 | Voor |
Activiteiten
Wetgevingsproces
-
8 juli 2025
Het wetsvoorstel is ingediend
-
2 september 2025
Regeling van werkzaamheden
Regeling van werkzaamheden
Besluit: Koninklijke boodschap, met de erbij behorende stukken, is al rondgezonden en gepubliceerd.
- Download bestand: Advies Afdeling advisering Raad van State en Nader rapport (36785-4) (PDF)
- Download bestand: Memorie van toelichting (36785-3) (PDF)
- Download bestand: Voorstel van wet (36785-2) (PDF)
- Download bestand: Koninklijke boodschap (36785-1) (PDF)
- Download bestand: Nota van wijziging (36785-7) (PDF)
- Download bestand: Nota naar aanleiding van het verslag (36785-6) (PDF)
- Download bestand: 36785, bijgewerkt t/m nr. 7 (NvW d.d. 4 februari 2026) (DOCX)
- Download bestand: 36785 Advies Afdeling advisering Raad van State inzake regels met betrekking tot de handhaving in de sociale zekerheid om meer passend handhaven mogelijk te maken (Wet handhaving sociale zekerheid) (DOCX)
-
9 september 2025
Procedures en brieven SZW
Procedurevergadering
Besluit: Niet controversieel verklaren.
-
8 oktober 2025
Regels met betrekking tot de handhaving in de sociale zekerheid om meer passend handhaven mogelijk te maken (Wet handhaving sociale zekerheid)
Inbreng verslag (wetsvoorstel)
Besluit: Inbreng geleverd.
-
10 februari 2026
Procedurevergadering Sociale Zaken en Werkgelegenheid
Procedurevergadering
Besluit: Aanmelden voor plenaire behandeling.
-
11 februari 2026
Aanvang middagvergadering: Regeling van werkzaamheden
Regeling van werkzaamheden
Besluit: Agenderen voor plenair debat.
-
18 juni 2026
Regels met betrekking tot de handhaving in de sociale zekerheid om meer passend handhaven mogelijk te maken (Wet handhaving sociale zekerheid) (36785) (1e termijn Kamer)
Plenair debat (wetgeving)
Besluit: Behandeling wordt voortgezet.
-
23 juni 2026
Regeling van werkzaamheden
Regeling van werkzaamheden
-
30 juni 2026
Regeling van werkzaamheden
Regeling van werkzaamheden
-
30 juni 2026
Regels met betrekking tot de handhaving in de sociale zekerheid om meer passend handhaven mogelijk te maken (Wet handhaving sociale zekerheid) (36785) antwoord 1e termijn + rest
Plenair debat (wetgeving)
Besluit: Behandeld.
- Download bestand: Motie van het lid Schenk over inzichtelijk maken welke onderdelen van de inlichtingenplicht binnen de sociale zekerheid het vaakst leiden tot fouten of overtredingen (36785-30) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Patijn over alle bestuursorganen de Discriminatietoets Publieke Dienstverlening toe laten passen (36785-25) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Edgar Mulder over landelijke handhavingsrichtlijnen om willekeur tussen gemeenten te voorkomen (36785-29) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Neijenhuis c.s. over wetenschappelijke inzichten over doen- en denkvermogen meenemen in de nadere uitwerking van "redelijkerwijs" (36785-23) (PDF)
- Download bestand: Motie van de leden Ceder en Neijenhuis over monitoring van de bereidwilligheid tot ambtshalve toetsing van risicovolle terugvorderingen en de harmonisatie van organisatieculturen tussen bestuursorganen (36785-21) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Flach c.s. over manieren om de export van kindregelingen te verminderen (36785-26) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Edgar Mulder over altijd een zware sanctie bij opzettelijke fraude (36785-28) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Ceulemans over een juridisch kader voor aangifte en een bestuursrechtelijke maatregel (36785-27) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Ceder over in de wetsevaluatie de toepassing van het begrip "verwijtbaarheid" onderzoeken (36785-22) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Schenk over monitoren of er sprake is van onverklaarbare verschillen tussen bestuursorganen bij de toepassing van de Wet handhaving sociale zekerheid (36785-31) (PDF)
- Download bestand: Motie van het lid Patijn over onderzoeken hoe en hoe snel het recht op persoonlijk contact alsnog vormgegeven kan worden (36785-24) (PDF)
-
1 juli 2026
Procedurevergadering Sociale Zaken en Werkgelegenheid
Procedurevergadering
Besluit: Ter informatie.
-
2 juli 2026
Aansluitend: STEMMINGEN (over alle onderwerpen tot en met 1 juli 2026)
Stemmingen
-
2 juli 2026
Einde vergadering: STEMMINGEN (over alle resterende punten)
Stemmingen
Besluit: Aangenomen.