Herdenking slachtoffers voormalig Nederlands-Indië

Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma legt op donderdag 14 augustus samen met Eerste Kamervoorzitter Jan Anthonie Bruijn een krans bij de Indische plaquette in het gebouw van de Tweede Kamer. De Voorzitters doen dit ieder jaar, ter nagedachtenis aan alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands-Indië. U kunt deze herdenking vanaf 11.00 uur volgen via de livestream en Debat Direct.  

Stenen plaquette op een stenen zuil, met ervoor standaards voor kransen. Erachter een uitleg in tekst over de plaquette.

Ieder jaar op 14 augustus organiseert de Stichting Herdenking 15 Augustus 1945 een korte besloten herdenking. De Voorzitters van beide Kamers, Kamerleden en vertegenwoordigers van betrokken organisaties zijn hierbij aanwezig. De plechtigheid vindt plaats bij de Indische plaquette in het gebouw van de Tweede Kamer. 

Tijdelijke huisvesting

Dit eremonument ter nagedachtenis aan alle slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in voormalig Nederlands-Indië werd op 15 augustus 1985 onthuld. De plaquette staat nu in de hal van de tijdelijke huisvesting van de Tweede Kamer aan de Bezuidenhoutseweg. Wanneer de renovatie van het Binnenhof is afgerond, keert de plaquette terug naar de vertrouwde plek. 

Toespraken

De voorzitter van de Stichting Nationale Herdenking 15 augustus 1945, Thom de Graaf, houdt een toespraak tijdens de plechtigheid. Ook Kamervoorzitter Martin Bosma spreekt een herdenkingswoord. Tenslotte is er een toespraak van Silfraire Delhaye, als vertegenwoordiger van de Indisch-Molukse en Chinese gemeenschap. 

Indisch Monument

De Voorzitters van Tweede en Eerste Kamer zijn een dag later aanwezig bij de jaarlijkse landelijke herdenking. Zij leggen gezamenlijk een krans namens de Staten-Generaal ter nagedachtenis aan de gevallenen. De plechtigheid op 15 augustus vindt plaats bij het Indisch Monument in Den Haag. De bijeenkomst wordt afgesloten met een defilé langs het monument. 

Volg live