Begroting Infrastructuur en Waterstaat en Mobiliteitsfonds afgerond

22 januari 2026, begroting - De Kamer debatteert met minister Tieman en staatssecretaris Aartsen (Infrastructuur en Waterstaat) over de begroting van het ministerie voor Infrastructuur en Waterstaat voor 2026.

De Hoop (GroenLinks-PvdA) wil vaste investeringen in het openbaar vervoer. Hij ziet dat minder reizigers leiden tot minder geld en andersom. Daarom vraagt hij het kabinet om blijvend te investeren in het openbaar vervoer. Volgens staatssecretaris Aartsen is dat aan een nieuw kabinet.

Renovatie en herstel

De Gerrit Krolbrug in Groningen wordt vernieuwd. De nieuwe brug moet in 2029 klaar zijn. Minister Tieman wil geen tijdelijke brug bouwen, omdat dat te duur is. Hij stelt andere oplossingen voor, bijvoorbeeld een omrijroute.

Beckerman (SP) woont zelf in de buurt van de brug. Ze vindt dat het kabinet te makkelijk denkt over alternatieven voor een tijdelijke brug. Daarom vraagt ze de minister om nog een keer naar die optie te kijken. Minister Tieman zegt dat hij openstaat voor creatieve ideeën.

Ook de haven van Terschelling moet gerenoveerd worden. De gemeente Terschelling stelt daarvoor 15 miljoen euro beschikbaar. Maar Grinwis (ChristenUnie) wijst erop dat er 40 miljoen nodig is. Hij wil duidelijkheid: wat is het plan? Ook Van der Plas (BBB) ziet een dringend probleem. De haven is namelijk de enige toegang. "Het hele eiland komt op slot", aldus het Kamerlid.

De minister erkent dat Terschelling een uniek geval is. Hij gaat samen met het ministerie van Binnenlandse Zaken een oplossing zoeken.

Verkeersveiligheid

Van Asten (D66) vraagt het kabinet om een betere registratie van eenzijdige ongevallen, waarbij maar één voertuig betrokken is. Dat maakt effectieve maatregelen mogelijk. De minister wil daarover verder praten bij het debat over Verkeersveiligheid van 4 februari.

Verplaatsbare flitspalen kunnen volgens Jumelet (CDA) de verkeersveiligheid verbeteren. Hij vraagt de minister of zijn ministerie kan meewerken aan de inzet daarvan. De minister wil daarnaar kijken.

Vliegverkeer

Het winterse weer van januari zorgde voor chaos bij vliegveld Schiphol. Zwinkels (CDA) wil dat KLM en Schiphol zich in dit soort situaties beter aan de wet houden en reizigers goed helpen. Ze roept de minister op om strenger te zijn. Minister Tieman zegt dat toe.

De Groot (VVD) wil dat de regering de luchthavens van Groningen en Maastricht financieel helpt. Het kabinet wil dat niet, onder meer door EU-regels over staatssteun. De Groot vindt dat die regels ruimte bieden en vraagt de minister ernaar te kijken. De minister erkent het belang van de regionale luchthavens en belooft de regels te onderzoeken.

Een meerderheid van de Kamer heeft het kabinet gevraagd geen besluit te nemen over commercieel vliegverkeer op Lelystad Airport. Dat is aan een nieuw kabinet, vindt de Kamer. Volgens Goudzwaard (JA21) was het maar een kleine meerderheid. Hij vraagt minister Tieman om er nog eens naar te kijken. Maar de minister wil het besluit niet opnieuw ter discussie stellen.

Spoor

Schutz (VVD) zegt dat Nederland kwetsbaar is voor treinuitval. Hij wil een plan dat laat zien hoe Nederland moet omgaan met bijvoorbeeld dreiging uit het buitenland. Huidekooper (D66) is het daarmee eens. Hij noemt het uitvallen van de NS-app tijdens het winterweer en wil in zo'n plan ook aandacht voor digitale systemen.

De staatssecretaris zegt dat het rapport Tijd om te handelen al advies geeft over dreigingen voor het spoor. Hij vindt het verder niet nodig om veel geld te besteden aan een plan voor extreem winters weer, omdat dat niet vaak voorkomt.

Water en klimaat

Uit een rapport blijkt dat Nederland onvoldoende voorbereid is op extreme regen. Veel mensen maken zich ook zorgen over klimaatverandering, ziet Zalinyan (GroenLinks-PvdA). Ze vraagt het kabinet daarom om meer regie te nemen.

Volgens minister Tieman kan Nederland de weersveranderingen aan. Later dit jaar komt er een klimaatstrategie. De minister van Infrastructuur en Waterstaat krijgt daarin een leidende rol.

Boeren moeten zich aan Europese regels houden rondom waterkwaliteit. Dat baart Stoffer (SGP) zorgen. Die regels zijn volgens hem namelijk "niet altijd adequaat". Hij vraagt de minister om te voorkomen dat individuele boeren daardoor moeten stoppen.

De minister erkent dat er veel onduidelijkheid is en dat sommige doelen niet worden gehaald. Hij werkt hier samen met de minister van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur aan.

Kostić (PvdD) is kritisch op het budget voor de circulaire economie. Volgens hen is een circulaire economie van groot belang voor Nederland. We moeten het doen met het budget dat in de begroting staat, antwoordt staatssecretaris Aartsen. Hij probeert met dat geld zo veel mogelijk te bereiken.

Het debat over de begroting begon op 20 januari met de inbreng van de woordvoerders. De Kamer stemt op dinsdag 27 januari over de tijdens het debat ingediende moties en op een later moment over de begroting.

Zie ook:

  • Het overzicht van de laatste debatten in het kort
  • De geredigeerde woordelijke verslagen van Kamervergaderingen (het stenogram). Deze zijn maximaal vier uur na het uitspreken beschikbaar.
  • Kijk debatten terug via Debat Direct